Sanallaştırma Çözümleri

Sanallaştırma Çözümleri

BT kaynaklarının etkin kullanımını artıran ve yeni bir çağın başlamasında rol oynayan en büyük faktör “Sanallaştırma” teknolojileri olmuştur. Sanallaştırma bilgisayar kaynaklarının kullanıcılardan soyutlanması işlemine verilen isimdir. Bunu yapmak için kullanılan metotlar bilgisayar kaynaklarının paylaştırılmasını veya birleştirilmesini sağlar. Sanallaştırmanın ilk hedefi kullanıcıya bir soyutlama tabakası sunarak kullanıcıyı kaynaklardan soyutlamaktır. Böylece kullanıcı ve kaynaklar arasına bir mantıki katman eklenmiş olur.

Birbirinden farklı konulara hizmet etmeyi amaçlayan bu yazılımların ortak noktası ise hem güvenlik hem de kolay yönetilebilirlik olmaktadır. Sanallaştırma çözümleri eldeki kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına imkan verirken olası bir felaket senaryosunda en kısa sürede sistemin çalışır hale getirilmesine de olanak sağlar.

Sanallaştırma Türleri

Sunucu Sanallaştırma

Fiziksel bir sunucu, her biri ana sunucu kaynaklarıyla gerçek bir sunucu gibi davranma özelliğine sahip birden çok küçük sanal sunucuya bölünür ve kullanıcıdan maskelenir. Her sanal sunucu, diğer sanal sunucudan bağımsız olarak kendi işletim sistemini çalıştırabilir ve yeniden başlatabilir. Düşük donanım maliyeti ve artan kaynak kullanımı bu seçeneğin seçilmesini teşvik eder.

Sanallaştırma çözümleri ihtiyaca özel tasarlanması gerekir. Bu alanda NGTech altyapı tecrübesi ile sizlere tam ihtiyaç duyduğunuz sanallaştırma çözümleri sunmaktadır. Sanallaştırma aynı zamanda hızla devreye alınabilen sanal sunucular sayesinde uygulamaların kesintisiz çalışmasını sağlar, iş sürekliliğini güvence altına alır.

Masaüstü Sanallaştırma

Sanal masaüstü altyapısı anlamına gelir. Tüm işletim sistemlerine, uygulamalara sahiptir. Yazılımlar tek bir yerde veya barındırılan bir ortamda kurulur ve yönetilir ve daha sonra bu sisteme erişim son kullanıcıya uzaktan verilir. Böylece son kullanıcı, gerekli tüm uygulamaları kendi yerel bilgisayarına kurmaya gerek kalmadan uzaktan kullanır. Bir kuruluşta kullanıcı sayısı arttıkça, uzaktan erişim sağlanarak BT Masaüstü destek süreci çok daha kolay hale gelir.

Uygulama Sanallaştırma

Yazılımın sanallaştırılmasında kullanıcı veya sunucu yazılımlarının yerel sistem kaynaklarını kullanmadan çalıştırılmasıdır. Bunu sağlamak için sanallaştırılan yazılıma bir sanal ortam oluşturlulmakta ve bu ortam üzerinde tüm kayıt defteri değerleri, dosyalar ve diğer tüm birleşen unsurlar çalıştırılmaktadır. Bu platform sanallaştırılmış yazılım ve işletim sistemi arasında sanallaştırma katmanı görevi yaparak başka yazılım veya işletim sistemine değidiği noktaları izole eder.

sanallastirma_1
cloud-data-min

NGTech Sanallaştırma Çözümleri

1- Sunucu sanallaştırma

2- Masaüstü sanallaştırma

3- Uygulama sanallaştırma

 

Sanallaştırma Çözümleri İş Ortaklarımız