Blog

Dell Technologies Integrated Data Protection Appliance

IDPA, tek bir ürün üzerinde Yedekleme & Geri Yükleme, Çoğaltma, Tekilleştirme, Bulut üzerinde Felaket Kurtarma ve Uzun Vadeli Saklama, Anında Erişim, Arama & Analiz işlemlerini yapabilen bir veri koruma çözümüdür.  IDPA ürünleri küçük ve orta ölçekli şirketler veya uzak ofis ve şubeler için DP4400, orta ölçekli şirketler için DP4400’e göre biraz daha üst sınıf olan DP5500 ve büyük ölçekli şirketler için DP8300 ve DP8800 olarak 4’e ayrılırlar. IDPA üzerinde yedeklenen verilerin depolanabileceği 8 Terabyte’dan (TB), 1 Petabyte’a (PB) kadar fiziksel (bulut katmanı ile 288 TB – 3 PB), mantıksal depolama olarak ise bulut katmanı ile 14.4 PB – 150 PB’a kadar depolama alanı sunar. IDPA ürünü çoklu hypervisor desteğine sahiptir. Fiziksel, sanal ve bulut olmak üzere çok geniş bir alanda veri koruma desteği sunar ayrıca VMware, Oracle ve SQL’in kendi yönetim araçları ile entegrasyonu sayesinde sistem yöneticileri için daha tanıdık bir ara yüze sahip olmalarını sağlar.

IDPA System Manager, IDPA ürününün üzerinde bulunan sistemlere bağlanarak o sistemlerin yaptığı yedekleme, raporlama, görevleri otomatikleştirme, izleme, yönetme gibi işlemlerin sonuçlarını kendi ara yüzüne taşır ve bunları tek bir konsol altında yönetim ve izlemeyi sağlar.

IDPA ürünlerinde Yedekleme & Geri Yükleme işlemi için kullanılan yedekleme motoru, arka planda gücünü Data Domain’in sunduğu DD Boost teknolojisinden alarak sektörde bu zamana kadar görülen en hızlı yedek alma çözümünü sunar. IDPA aldığı yedekler üzerinden geri yükleme işlemini yine kendisi yapar, aynı zamanda yedeklenmiş dosya ve klasörleri arama işlemine yarayan Data Protection Search ile yedekleri alınan sistemlerin içerisindeki dosyaları ve klasörleri detaylı arayabilme özelliği sayesinde ortamdan silinen veya silindikten sonra geri yüklenmek istenen dosya veya klasörleri “bul & geri yükle” özelliği ile kurtarır. IDPA ortamdaki fiziksel makineler dışında, sanal makineleri yedeklemek ve korumak amacıyla Hyper-V ve VMware sanallaştırma platformlarını hızlı ve kolay bir şekilde yedekler ve geri yükler. IDPA aynı zamanda otomatikleştirilmiş koruma politikaları sayesinde sunucularınızı otomatik olarak yedekleme politikalarına dahil edebilir.

IDPA sistemi yedeklenen veri bloklarını kontrol ederek, aynı blokları 55:1 oranında sıkıştırma, tekilleştirme ve ilgili blokların geri yüklenmesini garanti eder. Bu oran aynı zamanda veri tekilleştirme çözümleri arasındaki en yüksek orandır. IDPA ürünü sahip olduğu bulut katmanı desteği sayesinde müşterilere veri koruma seçeneği olarak genel bulut ortamlarına kadar genişleme ve felaket kurtarma konusunda verinin bir kopyasını bulut ortamında tutarak herhangi bir felaket anında olası veri kayıplarının en aza indirilmesini sağlar. “Cloud Disaster Recovery” sayesinde verinin uzun vadeli saklanması konusunda daha fazla esnekliğe sahip çözümleri bizlere sunmaktadır. IDPA, bulut katmanında Dell Technologies Elastic Cloud Storage, AWS, Azure, Alibaba Cloud, Google Cloud Platform (GCP), ceph, IBM Cloud Object Storage desteğine, Cloud Disaster Recovery ise Amazon Web Services (AWS), AWS GovCloud, VMware Cloud on AWS, Microsoft Azure desteğine sahiptir.

Bütün bu işlemlerin sonuçlarının ve detaylı raporlarının müşterilerin bilgisine sunulabilmesi için Data Protection Advisor ürünü geliştirilmiştir. İstenilen zaman aralığına göre istenilen şekilde raporlar sunarak analiz yapmanıza yardımcı olur. Data Protection Advisor ürünü yaptığınız işleri otomatikleştirmenizi sağlayarak, yedekleme esnasında oluşan hataları raporlar. Uygulama politikalarına göre uyumluluk denetimi yaparak servis standardı sağlar. IDPA ailesi, yapılan güncellemelerle artık saniyede dört kat daha fazla giriş/çıkış (IOPS) ile 20 milisaniye gibi kısa bir gecikme süresiyle 40.000 IOPS sağlayan gelişmiş veri önbelleği sayesinde Anında Erişim ve Geri Yükleme için daha fazla performansı bizlere sunmaktadır.